Facebook

Podpora IPv6

IPv6 ready

Anketa

Má smysl budovat sousedskou síť v Rudné?
Určitě ano, hned se připojím také
57%
Ano, ale zatím se nepřipojím
17%
Nemá
9%
Nechte to komerčním providerům
6%
Co je to síť
11%
Celkem hlasů: 414

Upgrade tasks

 1. Check upgrade status
 2. Update modules
 3. Enable maintenance mode
 4. Verify maintenance theme
 5. Verify access to update.php
 6. Disable non-core modules
 7. Verify default theme
 8. Backup current site
 9. Replace Drupal core
 10. Run update.php for core
 11. Download new project versions
 12. Backup current site
 13. Run update.php for modules
 14. Re-enable modules
 15. Check status report

Vítej ó čitateli letáku

Po roce jsme vydali letáky. Tentokrát nikoliv formou článku v Životě v Rudné, který jak se ukázalo není znám v nové zástavbě, ale formou papírového letáku.


Nu a protože ten kdo si přečte leták, jistě naťuká do prohlížeče naší adresu, přinášíme článek s dalšími informaci. Článek budeme průběžně aktualizovat, podle dotazů, které budeme dostávat.

Ten kdo leták třeba nedostal si jej může prohlédnout. Samozřejmě můžete jej dle své úvahy i někde vyvěsit či jinak šířit.

Leták je primárně zacílen na nově budované bytovky. Tam nastává rozhodující okamžik, kdy je možné udělat datovou přípojku do každého bytu s minimální náklady a bez problémů se zárukou na celý dům. Investice na jeden byt je velmi malá a potenciální užitek veliký. Jak pro obyvatele bytu, tak pro sdružení, protože sdružení může velmi snadno a levně získat další členy a tak si polepšit jak s cenami, tak s konektivitou. Pokud by příjem byl okolo 50.000 měsíčně, možná bysme dosáhli někam na 6-10Mbit/sec a při 100 připojených by to dávalo excelentní linku za 500 měsíčně. Přitom v bytovkách se dokončuje asi 80 bytů.


To je ale budoucnost.


Co se do letáku nedostalo a již o tom víme:


Všechny linky jsou symetrické. Udávaná kapacita platí jak pro směr dovnitř, tak pro směr ven. To má proti jiným linkám mnoho výhod, jednak je linka živější, protože dochází k rychlejšímu navazování spojení a jednak když je potřeba přenést nějaká data směrem do Internetu, tak je to stejně rychlé jako jejich stažení, což není třeba na ADSL vůbec běžné.


A o něco podrobněji jak bude vypadat topologie sítě v domě. Předpokládáme svedení všech bytových přípojek do jednoho switche, který bude obsahovat dva moduly pro optické jednotky. Byty by potom byly spojeno vzájemně na 100Mbitech, jednotlivé domy na 1Gbitu optickým kabelem. Vývod chceme mít na střechu i do paty domu, protože jednak není jasné, zda se kabely mezi domy potáhnou výkopy nebo převěsy a jednak se může stát, že jednotlivé domy budou chtít vlastní přípojky do Internetu, nebo využijí položené husí krky pro kabelovou televizi, až ji jednou někdo v Rudné postaví. UTP rozvody se s kabelovou televizí mohou vést v souběhu bez nejmenších problémů.


Proč se bytovky nedají zasíťovat také pře WiFi?


Důvodů je mnoho. Jednak wifi signál se v budově šíří velmi špatně a jedno AP pokryje s problémy jen jedno podlaží, pod sebe a nad sebe vidí jen velmi málo. Dále metalický ethernet má přeci jen násobně vyšší kapacitu. Je to bezúdržbová a levná technologie.


V bytovkách bude bydlet Internetová generace, lidé, kteří budou mít téměř jistě nějaký WiFi přístupový bod pro své notebooky doma. Přitom WiFi má jen tři neovlivňující se kanály, takže vejít se s páteří mezi vnitřní provoz jednotlivých bytů by bylo velmi těžké.


I cenově to vychází lépe, ethernetová karta je dneska prakticky v každém počítači, pokud není, tak stojí 250 Kč. WiFi karta je pořád ještě okolo 2000, kvalitní jsou třeba ještě dražší.


Tento článek bude průběžné doplňován, proto nás nezapoměňte navštívít znovu.