Facebook

Podpora IPv6

IPv6 ready

Anketa

Má smysl budovat sousedskou síť v Rudné?
Určitě ano, hned se připojím také
57%
Ano, ale zatím se nepřipojím
17%
Nemá
9%
Nechte to komerčním providerům
6%
Co je to síť
11%
Celkem hlasů: 414

Upgrade tasks

 1. Check upgrade status
 2. Update modules
 3. Enable maintenance mode
 4. Verify maintenance theme
 5. Verify access to update.php
 6. Disable non-core modules
 7. Verify default theme
 8. Backup current site
 9. Replace Drupal core
 10. Run update.php for core
 11. Download new project versions
 12. Backup current site
 13. Run update.php for modules
 14. Re-enable modules
 15. Check status report

Jaké jsou tedy možnosti připojení

Existují v podstatě 3 varianty.

Bytovky kolem tenisových kurtů

Pokud bydlíte v bytovkách kolem tenisových kurtů a průběhu stavby z vás někdo vymámil 1500 korun na síť, máte situaci nejjednodušší. V takových domech jsou totiž provedeny vnitřní rozvody na 100Mbitovém ethernetu zakončené v zásuvce STA, kabel je tam jen stočený pod koncovou zásuvkou STA. Pro připojení stačí na konec kabelu nacvaknout datovou zásuvku a síť okamžitě funguje.

V dalších bytovkách sice byla snaha takovou akci provést také, ale setkala se s nulovou odezvou, případně s jedním zájemcem na celý dům. V těchto domech je připojení celkem problém. Je možné provést kabeláž i po dokončení domu, ale je to náročnější. Byty na WiFi v zásadě připojovat nelze, protože jednak jsou pod anténou, tedy v místě kam anténa vůbec nevysílá a jednak anténa zvládá okolo 10 klientů ale bytů je asi 80. Tolik není k dispozici ani volných kanálů. V úvahu připadá nejspíše použití technologie běžně dostupné na kabelové televizi, tedy připojení přes koaxiální kabel, ale to je zatím neprobádaný směr.

Vnitřní rozvody v těchto domech jsou majetkem společenství vlastníků či jak se příslušná instituce jmenuje.

Rodinný domek bez připojených sousedů

Tady se použije připojení přes WiFi. Pro nově budované přípojky používáme výhradně 5 Ghz technologii. Původní 2,4 Ghz je již všude beznadějně zarušená a vůbec neumožňuje využít potenciál sítě. Bohužel zařízení pro 5 Ghz jsou o něco dražší.

Klient může použít pro připojení v zásadě dvě varianty. Buď kompaktní zařízení jménem Nano station a nebo poskládat klientskou sadu z dílů.

Nano station je pro instalaci nejjednodušší, ale je vhodný jen pro členy, kteří jsou blíže k AP. Kupujeme je po více kusech se slevou u i4wifi, ale každý si klienta může koupit kdekoliv. Pokud potřebuje daňový doklad se svým jménem, musí si klienta koupit sám, u těch hromadně nakupovaných je účet vystaven na Rudná.net. Při koupi je potřeba dát pozor, aby se jednalo skutečně o 5 Ghz verzi.

Druhá možnost je použít AP klient, kabel a externí aténu. Toto je v podstatě nutnost u členů, kteří jsou od AP dále. Zde se nedá obecně říct, jak má sada vypadat, ale bude to s drobnými obměnami Airca s externí aténou.

WiFi komponenty jsou vždy majetkem člena. Sdružení provádí jejich monitoring a podle toho poznává funkčnost sítě.

Instalaci klientské sady si v každém případě zajišťuje člen sám. Sdružení nemá žádnou servisní organizaci, která by prováděla instalace a správu klienstkých zařízení.

Rodinný domek připojující sousedy

V tomto případě se použije obdobné zařízení jako u druhé varianty v předchozím bodu. Další domy nebo byty ve stejném domě se připojí převěsem nebo kabelem v zemi.

Rozdíl je v tom, že pokud jsou takto připojeni alespoň tři členové, zřizuje AP klienta sdružení svým nákladem a AP klient je v jeho vlastnictví.

Také je možnost, že se další klienti připojují přes WiFi a z bodu se stane regulérní AP. To je potom také provozováno sdružením.

Člen provozující zařízení umožňující připojit další členy má nárok na slevu z členského příspěvku.

Přímá viditelnost

Jedním ze základních požadavků je u WiFi přímá viditelnost mezi klientem a AP. Dokonce ani přímá viditelnost nestačí, je potřeba volná tzv. Fresnelova zóna. Její velikost se liší podle délky spoje, ale u většiny spojů se jedná o tubus o průměru 5m. Antény se tedy musí umísťovat na střechy, nelze je mít v místnosti nebo na půdě. Je možné umístit anténu do štítu. Anténa potřebude mít okolo sebe asi 50 cm místa na každou stranu, nemůže tedy ležet přímo na taškách nebo být přišroubována na rámu okna.