Facebook

Podpora IPv6

IPv6 ready

Anketa

Má smysl budovat sousedskou síť v Rudné?
Určitě ano, hned se připojím také
57%
Ano, ale zatím se nepřipojím
17%
Nemá
9%
Nechte to komerčním providerům
6%
Co je to síť
11%
Celkem hlasů: 414

Upgrade tasks

 1. Check upgrade status
 2. Update modules
 3. Enable maintenance mode
 4. Verify maintenance theme
 5. Verify access to update.php
 6. Disable non-core modules
 7. Verify default theme
 8. Backup current site
 9. Replace Drupal core
 10. Run update.php for core
 11. Download new project versions
 12. Backup current site
 13. Run update.php for modules
 14. Re-enable modules
 15. Check status report

Tři roky ONLINE

Čas nám utíká tak rychle, že jsme si ani nevšimli našich třetích narozenin. Teď je sice již trochu pozdě, ale přesto se sluší připomenout, že jsme byli poprvé ONLINE 7. 8. 2003.

Naše první linka měla kapacitu 256kbit/s. Dneska máme linku 40x silnější, ano opravdu 40x. RTT, což je často opomíjený parametr se snížilo z 150 ms na přibližně 20 ms. Začínali jsme s 32 veřejnými IP adresami a dnes jich máme 1024 a druhých 1024 rezervovaných k přidělení, až stávající počet vyčerpáme. V průběhu čekání na přidělení dalších veřejných IP adres jsme se stali prvním a dodnes zřejmě jediným sdružením, které dostalo produkční IPv6 prefix a využívá nativní IPv6 konektivitu. Tím jsme předběhli i drtivou většinu komerčních providerů.

Jak sítě rostly, propojili jsme se s partnerským sdružením v Unhošti a tak nyní máme dokonce dvě připojení k Internetu a můžeme vykrývat i výpadky jednoho či druhé směru. Provoz je řízen dynamickým směrováním a tak přepnutí znamená pouze rozpad navázaných spojení, ale jinak je plně automatické a provede se během několika vteřin.

Zakládající počet členů byl 8 a dnes se počet šplhá ke 200 členům.

Datové přenosy dosahují 1,5 TB měsíčně, tedy něco okolo 7,4 GB na člena, průměrnému členovi by tedy ADSL rozhodně nestačilo. Těžko říct kolik zde probíhá telefonního provozu, není jej jak sledovat, ne všechen je spojován naším SIP serverem, ale u mě se jedná minimálně o 30 hodin měsíčně.

Síť se stále staví, prakticky všechny páteřní spoje jsou již postaveny na 5Ghz technologii a nyní se převádí na 5Ghz i pomocné spoje, přes které se rozkládá provoz a vytvářejí redundantní spojení při výpadku hlavních spojů. Nejstaší AP na bytovkách, kde je již příliš mnoho providerů na 2.4 Ghz technologii začne brzy vysílat na 5Ghz a 2.4 anténa bude rozdělena na dvě, aby se zlepšila konektivita pro klienty tohoto nejstaršího bodu.

Aktuálně prochází přestavbou i intranet. Členové si budou moci sami přidávat MAC adresy, vybírat zda má být jejich počítač chráněn firewallem a možná přijdeme i na další šikovné funkce. Samozřejmě bude obnoven i přehled o množství stažených dat, který přestal fungovat po překročení kritického množství registrovaných strojů.

A to je konec naší krátké rekapitulace. Tož si všichni do budoucna vzájemně přejme, ať nám síť funguje.