Facebook

Podpora IPv6

IPv6 ready

Anketa

Má smysl budovat sousedskou síť v Rudné?
Určitě ano, hned se připojím také
57%
Ano, ale zatím se nepřipojím
17%
Nemá
9%
Nechte to komerčním providerům
6%
Co je to síť
11%
Celkem hlasů: 414

Upgrade tasks

 1. Check upgrade status
 2. Update modules
 3. Enable maintenance mode
 4. Verify maintenance theme
 5. Verify access to update.php
 6. Disable non-core modules
 7. Verify default theme
 8. Backup current site
 9. Replace Drupal core
 10. Run update.php for core
 11. Download new project versions
 12. Backup current site
 13. Run update.php for modules
 14. Re-enable modules
 15. Check status report

Akce kulový blesk

Klasický princip říká, nespravuj co není rozbité. Takže jsme delší dobu nic nedělali s bytovkami. Jenže poslední dobou se ukazuje, že už se tam síť poněkud kazí a tak je čas spravovat.

Nyní jsou připojené 4 bytovky. Samozřejmě bytovka A, náš základní bod a bytovky E, F a G. Bytovka F je připojena 5Ghz spojem na bytovku A a bytovky E a G jsou připojeny 2,4Ghz AP klienty na všesměrovou anténu na bytovce A.

Toto uspořádání již nevyhovuje, na všesměrovou anténu je připojeno příliš mnoho lidí. Proto síť v oblasti bytovek zgruntu předěláme. Cílový stav bude, že všechny bytovky budou spojeny 5Ghz spoji, bude postaven okruh okolo Hořelického náměstí. Z bytovky A půjde spoj na bytovku G, odsud na bytovku F, z F na E a z E zpět na A. Okruh zajistí, že i při výpadku jedné bytovky bude možné dopravit do ostatních internet. Zároveň bude možné okruh přerušovat a vložit do něj další uzly, pokud se tam někdy posbírá dostatek zájemců, potažmo ani ne tak počet, jako někdo, kdo investuje lidské sádlo do zasíťování. To se týká především bytovky H a případně bytovek C a D. Vzhledem k tomu, že mezi bytovkami budou poměrně krátké spoje, měly by fungovat na 24 nebo 36Mbps.

Tato akce odvede z všesměrovky cca 25 uživatelů.

A proč se akce jmenuje kulový blesk? Protože její realizace znamená, že nepůjde ve velké části sítě internet. Proto potřebujeme co nejvíce pomocníků, nejlépe dva na každou bytovku, aby výpadek byl co nejkratší. Na bytovce A musí být téměř kompletně odstrojen anténí stožár a vyměněny antény za jiné. Budou přeuspořádány wrapy a udělán pořádek v kabeláži. Na dalších bytovkách budou osazeny nové wrapy, výměna technologie znamená i nutnost přetažení kabeláže. V ideálním případě nastoupí na každu bytovku četa a na centrální povel synchronně provede překlopení na 5Ghz s výpadkem v řádu minut. To je ale hodně teoretický scénář ;-)

V průběhu akce bude do Ptic a Úhonic internet dodáván z Unhoště, po zprovoznění spoje z bytovky E na AP Masarykova bude přiveden inet do E, z něj do F a G, nejdéle bez Internetu zůstane bytovka A a lidé připojení na všesměrovku.

A kdy se akce bude konat? Jo to zatím nevíme. Co možná nejdříve, budeme informovat hromadným emailem. Ale zruční dobrovolní zapojovači se mohou hlásit již nyní.