Facebook

Podpora IPv6

IPv6 ready

Anketa

Má smysl budovat sousedskou síť v Rudné?
Určitě ano, hned se připojím také
57%
Ano, ale zatím se nepřipojím
17%
Nemá
9%
Nechte to komerčním providerům
6%
Co je to síť
11%
Celkem hlasů: 414

Upgrade tasks

 1. Check upgrade status
 2. Update modules
 3. Enable maintenance mode
 4. Verify maintenance theme
 5. Verify access to update.php
 6. Disable non-core modules
 7. Verify default theme
 8. Backup current site
 9. Replace Drupal core
 10. Run update.php for core
 11. Download new project versions
 12. Backup current site
 13. Run update.php for modules
 14. Re-enable modules
 15. Check status report

Připojení k internetu

Upgrade na 10Mbps

Hlasování proběhlo, většina členů navýšení konektivity odsouhlasila a tak byla dnes podepsána smlouva s providerem. Na jejím podkladě je objednáno rádiové pojítko s kapacitou 34Mbps, které bude připojeno na konec minulý týden postaveného spoje 155Mbps na Mototechnu. Přesný termín realizace není stanoven, protože přeci jen klimatické podmínky jsou poněkud nepříznivé a nejsme takoví kruťasové, abysme nutili horolezce montovat spoj ve výšce v mrznoucím dešti. Ale jak přestane pršet.....

Smluvním partnerem je opět Czech On Line, a. s., který se ale mezitím rozhodl preferovat českou značku Volný a tak máme na smlouvě nové logo ;-).

Až na logo je smlouva klasická, taková jakou máme již několik let, tedy s nepřetržitou technickou podporou a sankcemi při překročení doby opravy 4 hodiny dnem i nocí. Měli jsme i konkurenční nabídky na dodání konektivity, ale v tomto parametru jsou podmínky COL dlouhodobě nepřekonatelné.

Použitá technologie slibuje výrazné zlepšení RTT, tedy pingu, což ocení hlavně gamesníci a telefonující. Již se na to těšíme.

Čistě pro informaci, agregaci na nové lince budeme mít 1:6, tedy agregaci naší, linka sama o sobě není agregována vůbec. To je prakticky o řád lepší než konkurenční ADSL.

Hlasování o změně tarifů

Hlasování o změně tarifů proběhlo ve dvou kolech, ale nakonec bylo úspěšné.

Změny vypadají takto:

Tarif Stará cena Nová cena
A 1000,- 850,-
B 700,- 600,-
C 400,- 350,-

Rychlosti i datové limity zůstávají zachovány.

212.20.112.0/22

Copak asi může znamenat toto záhadné číslo?

Na první pohled připomíná IP adresu. Ale asi jste těžko někdy potkali IP adresu končící nulou a lomítko také není zrovna běžné.

Nebudu vás dále napínat, jedná se o adresu sítě a to novou adresu sítě Rudná.net. 22 za lomítkem hlásí světu 1024 IP adres. A 212 na začátku zase, že se jedná o veřejné adresy routovatelné v celém Internetu.

Zpráva z instalačního dne

Jak jste si dověděli včera, dnes byl velký den z hlediska rozvoje sítě. A jak to šlo se dozvíte v článku.

Dnešní výpadek

Bohužel dnešní hic nevzdrželo v pozdním odpoledni naše AP v Chrášťanech na komíně. Protože je umístěno v rozvaděči providera, byl restart složitější a tak výpadek trval od 17:30 do 18:40.

Omlouváme se, ale současně se obáváme, že se výpadek zítra bude opakovat. Přeci jen kancelářská zařízení nebývají při teplotách přes 70 st. až tak spolehlivá.

Květnové novinky

Sluníčko svítí, teplota dosahuje již přijatelných teplot, prsty nepřimrzají k nářadí a tak vůbec je příznivé období pro budování a rozvoj.

IPv6 naostro

dan writes, "
Asi před rokem bylo zprovozněno v části sítě IPv6 s použitím exprimentálního projektu XS26. Tento projekt ale pomalu končí, svůj účel splnil, umožnil nastartovat nasazení IPv6 v síti Internet. Do projektu jsme vstoupili v poměrně pozdní fázi a to nás rozhodně nemohlo uspokojit. My jsme historicky ti, kteří staví sítě, tam kde nikdo žádnou síť stavět nechce, byli jsme tu dříve než ADSL, předběhli jsme Bluetone Angel, o takových nováčcích, kterým teče mlíko po bradě, jako je CDMA nemluvě.
"

Realna rychlost pri garancii 64kb

Přišel nám jako nový článek anonymní dotaz:


Dobry den. Chcel by som sa opytat, aka je priemerna rychlost pri garantovanom pripojeni 64kb. Uvadzate az 512kb. Bolo by to pripojenie do 200m od vas.

Tedy na něj nemůžeme nijak inteligentně odpovědět. A udělat z toho článek je divné, ale co už.

Současná situace je taková, že 512 běží průměrně na 512 kbit. Jedině večer mezi 20:00 a 21:00 klesne některé dny rychlost na cca. 450 kbit, ale velmi vyjímečně. Nicméně většina lidí, kteří se takto ptají, potřebuje inet na stahování filmů a další P2P provoz a na to se naše síť nehodí, protože se jedná o sdílenou konektivitu.

200m od přípojného bodu může být problém, protože to může být příliš blízko, anténa "pod sebe" nevidí. Ale záleží na výšce střechy, tedy jak vysoko se podaří umístit anténu a také, jestli je to na západ nebo východ, protože terén je svažitý.

Konečně zrychlujeme, máme nové tarify

Možná jste si všimli, že se v pátek členům sítě RUDNA.NET zvýšila rychlost připojení k Internetu. Pokud jste si všimli, všimli jste si správně, protože od pátečního odpoledne jsme připojeni přes novou Internetovou linku. V souvislosti s tím máme i nové tarify, aby členové z nové linky něco měli. Podrobnosti najdete v tomto článku.

Posílení linky do Prahy

dan writes, "Po mnoha týdnech jednání jsme dospěli k podpisu nové smlouvy s providerem o připojení k Internetu. Smlouva je jiná než ta dřívější, v něčem méně výhodná v něčem lepší, zásadním rozdílem je, že nakupujeme tzv. portovou konektivitu. Poslední míli si stavíme sami s tím, že jeden konec linky je v pronájmu v prostorách providera. Takže máme za o málo více pěněz řádově silnější linku."