Facebook

Podpora IPv6

IPv6 ready

Anketa

Má smysl budovat sousedskou síť v Rudné?
Určitě ano, hned se připojím také
57%
Ano, ale zatím se nepřipojím
17%
Nemá
9%
Nechte to komerčním providerům
6%
Co je to síť
11%
Celkem hlasů: 414

Upgrade tasks

 1. Check upgrade status
 2. Update modules
 3. Enable maintenance mode
 4. Verify maintenance theme
 5. Verify access to update.php
 6. Disable non-core modules
 7. Verify default theme
 8. Backup current site
 9. Replace Drupal core
 10. Run update.php for core
 11. Download new project versions
 12. Backup current site
 13. Run update.php for modules
 14. Re-enable modules
 15. Check status report

Dokončení páteře na 5GHz

Konečne máme celou páteř od linky do internetu přes Chrášťany až po linku přes Uhnošť postavenou na 5GHz. Podařilo se nám dokonce udělat kolečko v síti ze Ptic do Úhonic. Minimální propustnost těchto spojů je okolo 3MB/s, tj 24Mbit/s. Některé spoje běhají až 8MB/s (64Mbit/s). Packet loss je na 5GHz v Úhonicích a Pticích naprosto nulová.

První 5GHz jsme nasadili při upgradu linky do internetu před 13 měsíci na spoji Chrášťany-Gate, kde starý, zarušený, 2,4GHz spoj nedokázal pokrývat naše požadavky. Postupně se potom začal nasazovat na bytovkách v Rudné. Úhonicím přestával stačit 2,4GHz spoj Server-AP2, takže se začalo řešit jak dostat 5GHz do Úhonic. Nakonec se zdařilo před Drahelčice, kam směřuje náš 2. nejdelší spoj. Postupně se nasadil 5GHz všude v Úhonicích, kde se velmi osvědčil. V Rudné následovala akce "Kulový blesk", která přinesla 5GHz všem bytovkám v Rudné a všechny je zokruhovala.

Když se podařilo najím místo kam je vidět z našich stávajích routerů i z parcel bylo vyhráno. Po dokladnějším rozhlédnutí jsme spatřili neuvěřitelnou věc. Naše další AP! Naplánovali jsme tedy instalační akci s tím, že nám vznikne vnitřní okuh Úhonice-Ptice.

Minulý víkend jsme vše namontovali, spustili, světe div se, bez vážnějších problémů!

Parcely už tedy nejsou připojeny přímo na okál jak bývali, protože stromy v cestě signálu nedělali dobrotu. Nyní beží přes router Svar, který zajišťuje spojení mezi Úhonicemi a Pticemi a jsou routovány do Úhonic a Rudné jako dříve. Spoj Parcely -Svar je náš nejrychlejší spoj vůbec. Dokáže přenášet až 8MB/s, což je 64Mbit/s. Ostatní nové spoje se pohybují mezi 6-8MB/s (48-64Mbit/s). Staré spoje zatím fungují okolo 3MB/s (24Mbit/s), ale plánujeme jejich upgrade.

Na žádném spoji v Úhonicích a Pticích nám nenastává packet loss, což je dobrá zpráva hlavně pro hráče online her a telefonovaní přes internet. Spojení přes Rudnou by mělo být naprosto bezproblémové. Spojení přes Unhošť poněkud komplikují stromy na spoji Ptice-Unhošť, ale už se to řeší, takže bysme měli mít dvě plnohodnotné linky do internetu, které se obě v případě výpadku dokáží navzájem zastoupit.