Facebook

Podpora IPv6

IPv6 ready

Anketa

Má smysl budovat sousedskou síť v Rudné?
Určitě ano, hned se připojím také
57%
Ano, ale zatím se nepřipojím
17%
Nemá
9%
Nechte to komerčním providerům
6%
Co je to síť
11%
Celkem hlasů: 414

Upgrade tasks

 1. Check upgrade status
 2. Update modules
 3. Enable maintenance mode
 4. Verify maintenance theme
 5. Verify access to update.php
 6. Disable non-core modules
 7. Verify default theme
 8. Backup current site
 9. Replace Drupal core
 10. Run update.php for core
 11. Download new project versions
 12. Backup current site
 13. Run update.php for modules
 14. Re-enable modules
 15. Check status report

212.20.112.0/22

Copak asi může znamenat toto záhadné číslo?

Na první pohled připomíná IP adresu. Ale asi jste těžko někdy potkali IP adresu končící nulou a lomítko také není zrovna běžné.

Nebudu vás dále napínat, jedná se o adresu sítě a to novou adresu sítě Rudná.net. 22 za lomítkem hlásí světu 1024 IP adres. A 212 na začátku zase, že se jedná o veřejné adresy routovatelné v celém Internetu.

Ano je tomu tak, získali jsme od RIPE oficiálně 1024 IP adres. Při jednání nás zastupoval, jak také jinak, náš provider COL, kterému děkujeme za příkladnou spolupráci. Stejně jako u přidělení prudukčního IPv6 rozsahu jsme podle všeho první občanské sdružení, které dokázalo získat dostatek veřejných adres, aby mohlo svou síť postavit na veřejných adresách.

Implementace veřejných adres bude postupná a i po jejím dokončení bude na síti používán privátní adresní rozsah. Předpokládáme, že budou existovat dva typy koncových zařízení. IP telefony a počítače. IP telefony budou mít pouze veřejnou IP adresu. Počítače budou mít obě, ale pouze v případě zájmu. Implicitní konfigurace bude, že každý počítač bude používat privátní adresu a bude jednosměrně NATován na přidělenou veřejnou. Skutečně každý počítač, nikoliv každý uživatel. IP telefonem se rozumí zařízení, které slouží pouze pro IP telefonii, nikoliv počítač se zvukovou kartou a sluchátkem.

Na intranetu bude tabulka počítačů, kde bude možné zakliknout, jestli počítač má být přístupný zvenku, zda se jedná o IP telefon a jestli máte zájem o routování veřejné adresy přímo na daný počítač, tedy bez NATu. Pokud uvidiíme, že někde je IP telefon nebo potřeba routovat IP přímo na počítač, budeme řešit konfiguraci v daném místě, změny tedy nebudou probíhat online. Mimochodem, hledáme někoho, kdo ten frontend pro intranet udělá.

Současný rozsah veřejných adres budeme vracet, uživatelé, kteří měli veřejnou adresu nyní dostanou odlišnou.