Facebook

Podpora IPv6

IPv6 ready

Anketa

Má smysl budovat sousedskou síť v Rudné?
Určitě ano, hned se připojím také
57%
Ano, ale zatím se nepřipojím
17%
Nemá
9%
Nechte to komerčním providerům
6%
Co je to síť
11%
Celkem hlasů: 414

Upgrade tasks

 1. Check upgrade status
 2. Update modules
 3. Enable maintenance mode
 4. Verify maintenance theme
 5. Verify access to update.php
 6. Disable non-core modules
 7. Verify default theme
 8. Backup current site
 9. Replace Drupal core
 10. Run update.php for core
 11. Download new project versions
 12. Backup current site
 13. Run update.php for modules
 14. Re-enable modules
 15. Check status report

Dynamický routing

dan writes, "

Není to tak dávno, co jsem ukazoval jak síť aktuálně vypadá. Ten kdo si obrázek prohlédl pozorně, poznal, že obsahuje dva plné kruhy. Podařilo se totiž udělat přímý spoj mezi Pticemi a Úhonicemi a v rámci Úhonic vznikl další kruh. Stále ještě čekáme až se najde v Rudné někdo v oblasti, která by nám umožnila propojit gateji dále do zástavby směrem k benzínové pumpě a následně možná vytvořit další propoj Rudná <> Úhonice.
"


Pokud máte síť zokruhovanou, potřebujete dynamické routování. Potřebujete jej proto, aby když vypadne jeden spoj, síť fungovala dál, jen se otočil provoz v některých částech opačným směrem a šel tou delší cestou.

Včera byl zase budovatelský den, jednak jsme odstraňovali problémy, které nám způsobila vichřice, jednak jsme dokončili nasazení dynamického routingu. Ladění antén si asi téměř nikdo nevšiml, spoj do Prahy byl ale zlepšen celkem výrazně. Není nám jasné jak přesně se to stalo, ale anténní stožár na gate vichřice zřejmě pootočila o několik stupňů. Je na něm satelitní talíř a zřejmě se do něj opřel vítr takovou silou, že se stožár pohnul. Pootočením antén se podařilo u spoje do Prahy snížit ztrátovost z 15% na 5% (což bohužel stále není optimální, mívali jsme méně) a byl obnoven spoj mezi Masarykovou a gate.Dynamický routing byl vetší oříšek. Bylo potřeba změnit jádro na gate a tak jsme nasadili jádro 2.6.11.7 ověřené na gateji. Bohužel se ukázalo, že některé věci se prostě bez reálného provozu ověřit nedají a tak jádro nefungovalo, po několika minutách běhu vnikl špunt v IMQ rozhraních a přestal fungovat "Internet". Po několika pokusech o řešení jsme se vrátili zpět k jádrům řady 2.4, celá operace se projevila několika výpadky Internetu na cca 10 minut. Až se podaří zjistit, proč byl s jádrem 2.6 problém tak se k němu jistě vrátíme, protože obsluhuje rychleji přerušení a to nám umožní zvýšit kapacitu bez výměny HW. Až na tuto mrzutost se ale nasazení dynamického routování v celé síti povedlo a síť je výrazně robustnější než dříve.Původně jsme chtěli navrhnout hlasování o posílení linky do Prahy od 18. dubna na 4Mbity, protože díky bytovkám máme více členů, ale odložíme to až po vyřešení problémů se ztrátovostí paketů, tedy asi na 18. května.